Dáte před vašeho pejska misku s jídlem, on si k ní jen čuchne a nejeví o jídlo zájem? Pokud se toto stane pouze jednou, mohl být váš pes pouze přejedený či namlsaný dobrotami, pokud se toto však děje dlouhodobě, něco není v pořádku. 

Nové granule

Důvodem toho, že váš pejsek nejí, mohou být granule. Problémem může být prostě jen toho, že mu nechutnají. Řešením je změna granulí, která by však neměla být příliš častá, aby si na nynější stravu pes stihl vůbec zvyknout. Pokud jste několikrát zkusili změnit granule, ale váš pes stejně nejí, může být tzv. rozmlsaný. Problémem však může být i velikost granulí, které mohou být moc velké či naopak malé. Volte ideální velikost granulí podle plemene a velikosti jeho tlamy. 

Záněty zubů

V psí tlamě se každodenně usazují bakerie, podobně jako na našich zubech, rozdíl je v tom, že pes si každý den nečistí zuby. Bakterie se usazují, tvoří se zubní plak, zubní kámen a záněty zubů. Důležitá je prevence a pravidelná kontrola psího chrupu. Pokud váš pes delší dobu nejí, zkontrolujte mu celý chrup.

Trápí ho zažívací problémy

Mezi nejčastější příčiny však patří zažívací problémy. Pokud se pes necítí dobře, popřípadě zvrací či má průjem, odmítá přijímat potravu. Je to podobné jako u lidí, necítí se dobře a nemá chuť nic konzumovat. V takovém případě psovi dodávejte pouze tekutiny a psa nezapomínejte sledovat, jak dlouho nejí, jak se vyvíjí jeho stav, apod.. Popřípadě včas navštivte veterináře.

Psychický důvod?

U psů může být důvodem k nepříjímání stravy negativní zkušenost spojená s jídlem. Pokud se pes již ve štěněcím věku setkal s problémy se zažíváním a má naučený pocit, že když se nají, přijde bolest, může být i toto problém. Pes si může jídlo spojit s negativní emocí či bolestí. Tento problém se dá po čase odnaučit, ale chce to svůj čas a snahu.