Všimli jste si, že má váš pejsek divný výtok pod očima? Tento příznak může poukazovat na zánět spojivek, který je u psů poměrně častým onemocněním očí. Za zánětem očí stojí většinou vlivy počasí, jako je silný vítr, alergické reakce či poranění.

Jaké jsou příznaky?

Zánět spojivek poznáte poměrně jednoduše. Oko je zanícené a stále slzí. V koutcích se hromadí výtok, hlen, který je nejvíce viditelní ráno, jelikož oko mělo celou noc čas odpočívat. Psi si zanícené oko také škrábou a tím si zhoršují stav zánětu. Zánět spojivek můžete u pejsků vidět často, některá plemena na ně navíc trpí více než jiná.

Jak ho léčit?

Pokud je zánět mírný a ještě se úplně nerozjel, můžete jej vymývat převařenou vodou či odvarem z heřmánku. Možné je také použití dezinfekce určené pro lidi. Poku se oko stále nezlepší ani po dvou dnech mírné léčby, navštivte veterináře, který doporučí léčbu. Pokud si pes oko stále škrábe, je nutné mu nasadit ochranný límec.

Nutná prevence a další rady

Pokud už váš pejsek zánět spojivek měl, měli byste mu preventivně oči převařenou vodou či očními kapkami vytírat. Preventivní oční hygiena může zabránit zánětu spojivek, který vzniká z neinfekčního původu. Pozor také na používání očních léků určených pro lidi. I když zabrali u vás, pro psa nemusí být vhodné. Vždy se raději poraďte s veterinářem. Velký pozor také dávejte na zánět rohovky. Pokud se oko stává neprůhledným, ihned zajeďte na veterinu, jelikož se může jednat o zánět rohovky. V tomto případě rozhodují hodiny a pes může mít při pozdním ošetřením poškozen zrak trvale. Podobně také u očního zákalu. Pes je v tomto případě podrážděný, oko má na dotek bolestivé a schovává se na své místo. Se psem ihned navštivte veterinární ordinaci.