Na otázku, v čem se chovají terarijní zvířata, odpoví většina lidí, že v teráriu a představí si skleněné akvárko bez vody. Pravda je taková, že terárií je velký počet druhů a na některá terarijní zvířata (například milující vodu a na hmyz) potřebujete spíše akvaterária a insektária.
Každé terarijní zvíře potřebuje ke spokojenému životu specifické prostředí. Takové prostředí v teráriu vznikne díky rostlinám, množství vody, množství teploty, druhu potravy a mnoha dalším drobnostem, které potřebujte znát, než se do chovu takového mazlíčka pustíte.
Například želva nebo hroznýš potřebují takzvaná hygienická terária. Ty vzniknou díky omyvatelným materiálům (plastové misky, domečky umělohmotné květiny, savý papír nebo molitan místo podestýlky apod.)
Naopak do pouštních terárií je třeba umístit písek, z rostlin použijete kaktusy, agáve, tlustici, aloe… Domečky a schovávačky jsou tvořeny z kamenů, kůry stromů. Odborníci radí vyhřívat taková terária pouze seshora. Písem by měl odspodu zůstat vlhký. Takové terárium použijete pro některé pouštní druhy, ještěry, pocházející z jižní Evropy nebo stepní zvířátka.
Napadlo vás někdy, že terárium může být vybudováno z cihel a stavebních matariálů a pořád je to terárium? Je to tak. Pokud chcete chovat krokodýla, varana, nebo jinou dravou „potvůrku“, budete potřebovat právě takové terárium.
Do dřevěných terárií nemůžete umístit hlodavce, prokousali by se vám ven. Vlastně se na trvalé bydlení nehodí pro žádné terarijní zvířátko. Ale je skvělé pro krátkodobou přepravu, několikadenní výstavy apod., protože je lehké a snadno ho dopravíte, kam potřebujete.
Chcete-li chovat gekony (oblíbené ješterky) potřebujte tzv. přírodní terárium. Tedy vaši gekonci ho potřebují. Přírodní terárium je takové, které co nejvíce kopíruje prostředí, ze kterého druh pochází. Tedy u gekonů přijde na podlahu písek, štěrk, rašelina, mech apod. Kameny se používají tvrdé a nedrolivé. Přidáte větve, kůru, kořeny… Přírodní rostliny být nemusí. Jednak se v takových teráriích velmi těžko pěstují a jednak je gekoni k životu nepotřebují. Takže na okrasu můžete přidat rostliny umělohmotné.
Vždy je potřeba přírodní i umělé materiály umát, či jinak ošetřit. Například horkem, chemicky atd.
Chcete-li chovat hmyz, pak nejvhodnější je insektárium, tedy terárium pro kobylky, motýly, nejrůznější broučky…
Akvaterárium je specifické tím, že voda zabírá zhruba polovinu dna. V takovém domečku se líbí vodním želvám, krabům, již zmíněným krokodýlům a dalším.
Občas je třeba využít na kratší dobu speciální terária. Třeba v případě onemocnění karánténní nádrž. Nejvíce se podobá právě hygienickým teráriím. Už jste někdy viděli inkubátor? Je to hodně nadneseně řečeno mikrovlnka s vajíčky, nejčastěji plazů. Někteří hadi nebo ještěři se potřebují občas slunit na přímém slunci. K tomu slouží slunící nádrže, což jsou dá se říci proutěné klícky. Přestože jsou na slunění, i tam je třeba zajistit trochu stínu, aby se zvíře mohlo schovat. Naopak na zimu je některá zvířata třeba umístit do přezimovacích nádrží. Podestýlku tvoří suché listí, rašelina, písek a zmačkaný papír. Do nádrže nesmíme umístit misku s vodou. Nádrže se zvířetem, například želvou, se pak ukládají na chladné místo, kde nemrzne, ale není tam víc jak 10 °C. Vhodná teplota pro přezimování je od 4 do 7 °C.
Zdaleka jsem nezmínila všechny druhy terárií. Je jich tu odhadem asi polovina. Nicméně pro představu o tom, jak odlišné domovy je terarijním mazlíčkům třeba připravit to stačí. Pokud si chcete pořídit terarijní zvíře, dopřejte mu již předem svou lásku a péči a zjistěte si maximum informací o tom, co k životu potřebuje.