Výmarský ohař patří mezi lovecká plemena německého původu. Díky barvě srsti a očí si vysloužil přezdívku „šedý duch“. Jedná se o nádherné plemeno, které vyniká inteligencí a temperamentem.

Trocha historie

S původem plemene je spojem K. August z Výmaru, který odchoval první čistokrevné výmarské ohaře, a to koncem 18. století. Od roku 1897 se výmarští ohaři chovali podle přísných pravidel, byl založen také klub výmarských ohařů. Dnes se výmarský ohař chová po celém světě a je velmi oblíbeným loveckým plemenem.

Vzhled

Výmarského ohaře poznáte podle typicky šedivé srsti a světlé barvy očí. Jedná se o středně velké až velké plemeno, které má štíhlé, pravidelně tvarované tělo, bývá dobře osvalené. Oči jsou kulaté, uši vysoko nasazené. Ocas ohařů bývá také krácen. Srst je zpravidla krátkosrstá, hladká a velmi hustá. Barva je stříbrnošedá, myší šedá či modro-šedá. Plemeno dosahuje výšky 57-70 cm v kohoutku a váhy od 25-40 kg.

Charakter

Výmarský ohař je energickým plemenem, které má velkou vytrvalost. Hodí se k majiteli, který bude aktivní a dokáže využít jeho energické povahy a také ji dobře korigovat. Ohaři potřebují pravidelné dlouhé procházky, které ho náležitě unaví. Svou povahou je citlivý, je proto vhodné volit výcvik, který bude důsledný, ale nebude založen na trestech. Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které se dobře učí, je hravé a potřebuje hodně pohybu. Ideálním společníkem pro chovatele, kteří milují turistiku, běhání či myslivost. Nejedná se o agresivní plemeno. Má však silné lovecké instinkty.

Nemoci

Výmarští ohaři mohou být náchylní k dysplazii kyčelního kloubu, žaludeční torze, entropiu, kožní alergii či von Willebrandově nemoci.

Péče a život

Výmarský ohař se více hodí pro rodiny, které žijí v domě se zahradou, ale zvládne i městský život. Potřebuje dostatečnou společnost lidí, nehodí se k životu jen venku či v kotci. U štěňat je nutná důsledná domácí výchova, aby nezdemolovala vše, co jim přijde do cesty. Péče o srst je nenáročná a zabere jen minimum času.