Psí onemocnění, které je sice celosvětově rozšířené, ale veřejnosti příliš známé není. Za vznikem tohoto onemocnění stojí jednobuněčný parazit Neospora Caninum. Toho se podařilo objevit již v roce 1984, ale byl zaměňován s jiným druhem parazita, až po čtyřech letech byl identifikován jako samostatný druh. Co je však psí neosporóza a jak je možné ji léčit?

Koho může postihnout?

Tento parazit může infikovat psy, psovité šelmy, ale i skot. Pravdou je, že nejvíce ohroženými zvířaty jsou ta, která žijí na statku či farmě a dostávají se do styku s dobytkem. Mohou se totiž dostat k požírání plodů skotu, placent, apod. zvířat chovaných na statku. Dříve se toto onemocnění diagnostikovalo pouze u skotu, nyní však i u psů. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u štěňat a mladých psů, a to v období od dvou týdnu do 5 měsíců věku.

Jak se pes nakazí?

Štěně se často nakazí od samotné feny ještě v období, kdy je plodem, během života pozřením Neospory od jiného psa, který ho vyloučil či nákazou z vody a masa, které obsahovalo zárodky tohoto parazita. Následně se u psů rozlišují různé formy tohoto onemocnění: asymptomatická, akutní a chronická.

 

Jaké jsou příznaky?

Příznaků si ze začátků můžete všimnout jen velmi těžko. Pes je unavený, malátný, postupně se však objevují další příznaky, zvláště neschopnost udržet končetiny u sebe, pes zakopává, má nakloněnou hlavu, postupně se může objevovat i částečné ochrnutí končetin. Přichází také křeče, stres, oběhové selhání. Parazit postupně napadne i srdce, plíce, kůži,… Na to, že pes trpí neosporózou se přijde díky krevním testům.

Léčba a prevence

Po stanovení diagnózy přichází léčba s pomocí léků. Její úspěch je závislí na celkovém zdravotním stavu psa. Pro psy je důležitou prevencí krmení tepelně upraveným či přemražením masem. Také omezení možnosti volného pohybu tam, kde se pohybuje dobytek.