S pomalým příchodem zimy nastává riziko nachlazení, a to nejen pro vás, ale také pro vašeho psa. Pes může snadno nastydnout při delším venčení nebo ve chvíli, kdy ho necháte dlouho venku na zahradě. Myslete však také na to, že vždy záleží na plemenu, věku a zdravotním stavu psa. Jelikož mladý husky snad nikdy nenastydne, za to malá čivava, která je zvyklá žít jen doma, prostydne raz dva.
Příznaky nachlazení
Nachlazení u psů je velmi podobné s tím, které prožíváme také my lidé. Projevuje se většinou onemocněním horních cest dýchacích, kašlem, výtokem z očí a nosu. Zaregistrovat můžete také zvláštní zápach z psí tlamy. Jedná-li se o klasické nachlazení, můžete pejskovi podávat vitaminové doplňky pro psy. Musí se však jednat o nemoc virového původu. Dbejte také na to, aby měl pes dostatečný přísun vody, stravy a hlídejte tělesnou teplotu. Nachlazený pejsek samozřejmě může na procházky, ale jen krátké, které mohou být častější. Pokud tedy pes zvládá jíst, pije, nemá teplotu ani vodnatý výtok z nosu a očí, není nutné, aby užívalo antibiotika.
Když přijdou komplikace
Obyčejné virové onemocnění se však může pěkně zkomplikovat bakteriální infekcí, z které se může vyklubat třeba angína. Zde je na vás, abyste psa sledovali a pokud se mu přitíží, určitě ho odvezli k veterináři. Pozor také na stavy, kdy má pes nutkání zvrace po kašlání, může se jednat o onemocnění hltanu. V takovém případě je nutné navštívit veterináře, který předepíše antibiotika.
Preventivní opatření
Během chladnějších dnů si s pejskem dopřávejte kratší procházky třeba častěji za den. Důležité je, aby pes neseděl dlouho na zemi a při procházkách se hýbal. Krátkosrstým pejskům je lepší pořídit za mrazivé zimní dny obleček. Pozor na dlouhé zimní venčení především u starších psů, psů nemocných či štěňátek. Mohli byste jim dlouhou procházkou zbytečně ublížit.