Pokud se chcete dobře starat o koně, potřebujete k tomu vědět, co všechno potřebuje a jak mu to zajistit. V dnešní době je obvykle možné koně si někam ustájit a veškerou péči si o něj zaplatit a zprostředkovat.

Péče o koně se často odvíjí od toho, co od něj chcete a požadujete. Zcela jiný typ péče mají špičkoví sportovní, dostihoví koně a oproti nim obyčejný kůň do lesa. Ovšem s postupující dobou a vymoženostmi se stává i vysoce nadstandardní péče, dříve pro obyčejné koně naprosto nemyslitelná, dostupná vlastně všem. Platí však, že trendy udávali a udávají právě vysoce hýčkaní dostihoví koně, u kterých bylo nutné udělat maximum pro to, aby mohli podávat výkony na dráze. Čili právě péče o ně posouvala nejen veterinární medicínu, ale i fyzioterapii a další obory, daleko dopředu.

Základní sada péče zahrnuje: krmení, ustájení určitého standardu, umožnění sociálních kontaktů (tj. nedržet zvíře v izolaci o samotě) a především zajistit i nezbytné veterinární služby (primárně základní očkování a odčervení, dále např. kontrola zubů) a pravidelnou péči o kopyta. Čili aby zvíře prospívalo a mohlo pro nás dělat to, co po něm požadujeme, potřebuje základní péči, která je poměrně obsáhlá a každodenního rázu.

Pokud máte koně, po kterém požadujete výkony, je třeba zajistit, aby je vůbec odvádět mohl a včas řešit případné problémy. Takto vznikly nové obory kolem koní, u lidí známé, u zvířat však nově adaptované, jako fyzioterapie, chiropraxe, a mnoho dalších druhů terapie a rehabilitace zvířat. Rekonvalescence je pak vědou sama o sobě. Vše je u špičkových sportovních nebo dostihových koní šito individuálně na míru a voleno s cílem mít zdravé zvíře, které bude schopné podávat výkony. Trendy se pak od sportovců zvolna přelévají k majitelům rekreačních zvířat, koho by ostatně napadlo ještě pouhých dvacet let zpátky, že se bude pro rekreačního koně volat fyzioterapeut?

Péče o koně je tedy velice široký pojem, který je navíc značně rozdílný v závislosti na místních zvycích a podmínkách a v neposlední, ale vlastně hlavní řadě, peněžence a možnostech majitele.