Nezbytnou součástí většiny dnešních domácností je určitý domácí mazlíček, kterého podle svého uvážení pojmenujeme a pak s námi žije až do konce svého života, pokud se neobjeví jiné okolnosti, kvůli kterým musí rodinu opustit. Myš, křeček, morče, želva, had (to zrovna nechápu), pavouk…

Někteří lidé jsou odvážnější a zkouší experimentovat s poněkud většími kočkovitými šelmami, nežli jsou ty běžné domácí, exotickými hady a pavouky či jinými většími či menšími zvířátky. Nicméně já se budu držet raději při zemi a zaměřím se na dvě zvířátka, která jsou v běžných domácnostech zastoupena asi nejvíce. Je lepší mít věrného a trvalého společníka psa? Nebo hrdou a svéhlavou kočku, která vás může milovat, ale také nemusí? Já osobně preferuji kočky. Odjakživa jsem byla zvyklá na ně, takže psí duši příliš nerozumím. Má drahá polovička má však raději psy. Otázka společného soužití byla rázem na světě. Naštěstí umíme dělat kompromisy, tak se jednoho dne stalo, že se v naší domácnosti vyskytla zvířátka dvě. Černý britský kocourek a stejně stará fenka drsnosrstého foxteriéra. Možná se nad tímto nepříliš vhodným spojením v duchu usmíváte, ale věřte tomu, že tak strašné to nebylo. Chvilku si na sebe zvykali, ale již první večer usínali v jednom pelíšku přituleni u sebe. Někdy se pěkně poprali, ale jinak jeden na druhého nedal dopustit. Bylo legrační sledovat fenku, jak se snaží šplhat po záclonách, nebo kocoura, který chtěl drbat bříško a panáčkoval. Přesto, že se snažili vzájemně napodobovat, si každý z nich zachovával svou jedinečnou povahu, kterou měli již danou. Koho   z nich je tedy lepší doma vychovávat, krmit, piplat a milovat? Nebudu ani jednoho z nich preferovat, pouze se pokusím shrnout jejich klady a zápory.

– Kdo z vás se trošku zajímá o věci tajemné, pak ví, že psi se vyhýbají místům s tzv. negativní energií, naopak kočky taková místa vyhledávají. V dřívějších dobách se dokonce v některých rodinách řídili podle psů při umísťování dětské kolébky nebo postýlky. Kam si lehl pes, bylo prý bezpečno.

– Kvůli psovi musíte spěchat domů, ať jste kdekoliv, protože je třeba ho vyvenčit. Kočce postačí kočičí toaleta. Ze stejného důvodu musíte brát psa všude s sebou, pokud nemáte zajištěné hlídání, byť byste chtěli odjet na pouhý víkend. V těchto dnech je vaše kočka spokojená doma, protože má svoje hračky, záchodek a dostatek jídla i pití. Ten víkend se bez vás obejde. Delší dobu však nedoporučuji. Záchodek se musí čistit a s čím není kočka spokojena, to přestane používat.

– Pes okusuje nábytek, boty, košťata (naše milá fenka naprosto dokonale zničila žehlící prkno), pozor na kabely, šňůry a zástrčky. Mohou vašemu mazlíčkovi ublížit. Kočka nábytek ničí broušením drápků. Psa okusování odnaučíte. Kočka se možná naučí chodit brousit drápky na škrabatelnu. Musíte však vybrat pečlivě, jen tak s něčím se nespokojí. Nejlepší jsou vysoká škrabadla kombinovaná s pelíškem a provázky na hraní. Zde si kočka uspokojí i svou zvýšenou potřebu pohybu. Vůbec nedoporučuji malá škrabátka – zajíčky, rybičky a všechny ostatní výrobky, které jsou mnohdy menší, než kočka sama. Na ty se nenavykne. Pokud máte dobře vychovanou kočku, je schopna naučit takovému jednání i koťata, takže s nimi jste již bez starostí. Psa musíte odnaučovat zlozvykům vždycky, jejich psí maminky jim takové informace do života nepředávají. Stejně tak to je s používáním záchůdku, většina koťat se to naučí ještě před vlastním odběrem od matky.

– Pes se v bytě prochází po zemi, maximálně vyskočí na pohovku. Když ho naučíte, že na ni skákat nesmí, tak na ni skákat již nebude a odpočívat bude ve svém pelíšku. Kočka se dostane všude. Když na vás vyskočí odněkud z výšky, jistě se o vás pokoušejí mrákoty. Můžete ji naučit neskákat na stůl, linku apod. Ale tento zákaz bude respektovat pouze ve vaší nepřítomnosti. Někdy, zvláště pak, leží-li na stole nějaký voňavý kus syrového masa, vás bude ignorovat. Nejlepší obranou je útok – myslím, že velice osvědčený je rozprašovač na kytky. Je známo, že kočky vodu nerady, takže lehké postříkání v případě nějakého prohřešku vůbec neuškodí.

– Když vám do bytu vletí moucha, můra, či jiná havěť, v domku myš, nemusíte se bát. Kočka ji zneškodní. To pes neudělá. Na druhou stranu může být výborným hlídačem, což kočka povětšinou nedokáže.

– Se psem se dá chodit na dlouhé procházky a výlety, on vás bude provázet na každém kroku. Směr trasy určujete vy. S kočkou můžete také ven. Pokud jde o exemplář vyloženě domácí,    který nemá běžně přístup ven, nepouštějte ji z vodítka. Směr trasy určuje vždy ona. Jinak si lehne a dělá mrtvou. Vy ji můžete maximálně táhnout za sebou a to věřím, že nikdo nedělá.

– Když psa zavoláte, přijde vždycky, pokud slyší na své jméno. Občas může dělat naschvály nebo být tvrdohlavý. Správně vychovaný pes však přijde pokaždé. Když zavoláte kočku,      někdy přijde, jindy ne. Podle toho, jak se jí chce. A když nechce, tak se ze svého vyhřátého místečka nepohne, i kdybyste před ní tancovali s pytlíkem voňavých granulí. Když psa zavoláte náležitě přísně, přijde. Respektuje vás rozkaz. Kočka přijde teprve tehdy, je-li váš hlas medově sladký a ona ví, že se bez její přítomnosti neobejdete. Zvýšíte-li hlas, neuvidíte ji do té doby,    než se sami uklidníte.

– V případě, že psovi řeknete: „NESMÍŠ!“, tak bude vědět, že opravdu nesmí – pokud se význam toho slova naučí. Kočce to bude jedno. Vlastně jí bude ukradený jakýkoliv váš povel, nebude před vámi panáčkovat. Jediné, na co uslyší, je: „Pojď k paničce, čičinko…Hamání…“
Budete-li mít na stole vázu, tak ji bude pořád shazovat, ať smí či nesmí. Jí se tam ta váza prostě nelíbí a hotovo.

– I přes mnohá úskalí jsem stále milovnicí koček. Až budou chtít vaše děti domácího mazlíčka, zkuste vybrat podle toho, co je vám samotným bližší. Pouze si zkuste seřadit priority. Jaké z těchto povahových rysů jsou nepodstatné a jaké naopak zásadní. Mnoho zvířátek končí v útulcích a mnohdy i proto, že si majitelé při výběru neuvědomí některá důležitá omezení. Mít psa nebo kočku? Obojí vyžaduje trpělivost. I kočka se svou hrdostí dokáže pochopit, kdo je tady pánem. Musí se však začít brzy. S trpělivostí a dostatkem času lze vychovat poslušného mazlíčka. Jak pes, tak i kočka mohou být vynikajícími společníky.