Rádi byste si pořídili psa? Zvažujete pro a pro ti nebo si psa vybíráte podle toho, zda se vám líbí? Při pořizování psa byste měli zvážit některá kritéria, která mohou v jeho životě mít důležitou roli a vybrat si plemeno, které se svými charakteristikami bude hodit právě do vaší rodiny. 

Zvažte své možnosti

Předtím než si pejska pořídíte se zeptejte sami sebe, zda na něj budete mít dostatek času. Můžete mu věnovat opravdu tolik času, kolik bude potřeba? Psi milují společnost a sami doma určitě nejsou rádi. Podle svých časových možností volte také vhodné plemeno. Dalším kriteriem je to, zda bydlíte v panelovém domě či v bytě. Pokud bydlíte v malém bytě, kde se sotva vejdete se svou rodinou, nepořizujte si psa, který by mohl být v tak malém prostoru nespokojený. Roli hrají i vaše finanční možnosti, neplánujte si koupi pejska, za kterého zaplatíte desítky tisíc korun. Nového člena rodiny můžete najít i v útulku. Svou roli hraje i velikost plemene, logicky, čím větší pes, tím větší spotřeba jídla. I na toto je třeba brát ohled, zvlášť pokud vaše finanční situace není nejlepší.

Vhodné plemeno

Vyberte si tedy plemeno, která se bude hodit do vaší rodiny a domova. Popřemýšlejte o fyzických rysech plemena, především jeho velikosti. Velký pes by se v bytě utrápil, ale v domě se zahradou bude šťastný. Svou roli hrají však i charakteristiky, tedy zda je plemeno klidné, aktivní, tvrdohlavé, hodí se k rodině s dětmi apod. Některá plemena jsou ideální pro rodiny s dětmi, například zlatý retrívr či bernský salašnický pes. Jiná plemena tolik vhodná být nemusí. Před koupí či pořízením psa dobře přemýšlejte o tom, jaký je vhodný právě pro vás. Nenechávejte tuto volbu na náhodě či impulzivním rozhodnutí, později byste toho totiž mohli pěkně litovat.