Domácí mazlíčci bývají našimi nejlepšími přáteli a parťáky, kteří s námi prožívají všechno. Odjet na letní dovolenou bez nich pro mnohé majitele vůbec nepřipadá v úvahu. Ať už se tedy chystáte strávit dovolenou v Čechách nebo v zahraničí a pojedete autem, vezměte svého psího parťáka rozhodně s sebou. Má to však několik pravidel, která je nutné před cestou, během přepravy i v místě pobytu, dodržet.

Příprava před odjezdem

Před cestou zkontrolujte, zda má pejsek platné povinné očkování. V případě cesty do zemí Evropské unie, zařiďte pejskovi cestovní pas, který vám vystaví schválený veterinář. A v neposlední řadě musí být pes očipován (což je od ledna 2020 povinné) nebo by měl mít viditelné tetování (to je uznáno v případě, pokud je čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011). U zhoršené kvality čitelnosti číslic tetování raději nechejte pejska označit čipem, ne však na poslední chvíli před odjezdem na dovolenou, ale nejpozději s předstihem několika dní. Při cestě, nejen do teplých krajů, je také vhodné informovat se u veterinárního lékaře na vhodný prostředek proti vnějším i vnitřním parazitům a zjistit si podmínky států, přes které budeme cestovat do konečné destinace. Ty uveřejňuje Státní veterinární správa na svých webových stránkách.

Bez označení ani ránu

I přes to, že máte psa očipovaného, nechte mu vyrobit známku se svým telefonním číslem, které by měl mít za všech okolností vždy na obojku nebo na postroji. A pokud jedete na dovolenou do neznámého prostředí, platí to dvojnásob. Rozhodně nezapomínejte, že je dobré uvádět své kontaktní údaje s národní předvolbou, především v případě zájezdu do zahraničí. Je možné, že pokud by se pejsek zaběhl a nebude-li na známce uvedená předvolba, nikdo se vám nedovolá a vy byste mohli o svého parťáka přijít. Seznam „povinné výbavy“ by měl navíc kromě známky obsahovat i vodítko, obojek nebo postroj a náhubek. Všechny tyto věci vám zajistí klidnější venčení vašeho parťáka.

Příprava na cestu autem

Než se vypravíte k odjezdu, zajistěte, aby se pejsek dostatečně napil, proběhl a vyprázdnil. „Několik hodin před samotným odjezdem se nedoporučuje podávat psovi krmivo, ale pouze vodu. Není vhodné, aby pes cestoval s plným žaludkem, mohl by se pozvracet, a to by způsobilo potíže nejen jemu samotnému, ale i vám,“ radí Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin. Na cestu nezapomeňte vzít dostatek pitné vody, pamlsky, deku, která bude pejskovi připomínat domov a nervóznější jedinci se během jízdy v autě budou cítit klidněji a v neposlední řadě můžete také přibalit oblíbenou hračku, se kterou se pes během jízdy zabaví.

Co zabalit s sebou?

Abyste předešli problémům s kupováním krmiva v místě pobytu, vezměte s sebou jednoduše menší balení granulí, které se vám bude dobře skladovat v autě i v místě dovolené. „Psí trávicí trakt nemá rád velké změny. Pokud byste psovi, jakkoliv měnili v průběhu rekreace stravovací návyky, nemusí to jeho organismus dobře snášet. Nejlepší volbou je vzít mu s sebou menší balení granulí, na které je zvyklý a vy máte jistotu, že mu chutnají,“ říká Palacká a dodává: „Suché krmivo je navíc na cesty za letními radovánky ideální, protože oproti mokrému krmivu (konzervám, vaničkám, kapsičkám) nepodléhá tak rychle zkáze. To ale neznamená, že ho budeme vystavovat přímému slunci. I suché krmivo musíme skladovat tak, aby se nezkazilo.“

NÁŠ TIP: Superprémiové krmivo Fitmin 3 kg

Superprémiové krmivo z výživového programu značky Fitmin je k dostání ve variantách MINI, MEDIUM a MAXI pro všechny velikosti psů s ohledem na jejich fyzickou aktivitu a věk. Granule obsahují 50 % čerstvého masa určeného pro lidskou spotřebu, komplex dentální péče pro zdravé zuby, výtažek z rozmarýnu pro stimulaci imunitního systému, a hlavně neobsahují pšenici, která bývá u psů zdrojem častých alergických reakcí. Superprémiové krmivo z výživového programu je k dostání na www.fitmin.cz. Doporučená cena je od 259 Kč.

Vyjíždíme směr letní radovánky

Bezproblémová jízda začíná správným zabezpečením psa v autě. Ať už se poveze v kufru nebo na zadních sedačkách, musí být vždy dobře zajištěn, aby nedošlo k nehodě. Nikdy byste psa neměli vozit na předním sedadle anebo ho nechat volně se pohybovat po autě. Jestliže má pes během jízdy v autě své místo na zadním sedadle, měl by být připoutaný do bezpečnostního postroje. Nezapomeňte na to, že stejně tak jako vy, potřebuje i psí člen rodiny přestávky. Během cesty tady dbejte na dostatečný přísun vody, možnost protažení těla krátkou procházkou a také věnujte čas vyvenčení. Na delších trasách jsou ideální patnáctiminutové zastávky vždy po zhruba dvou hodinách jízdy. A samozřejmě by v rámci odpočinku neměla chybět vhodná pochoutka, kterou psa odměníte za to, že zvládl tak náročnou cestou.

NÁŠ TIP: Křupavé Snaxy

Pochoutky Fitmin Purity Snax pro psy jsou přírodní, ručně vyráběné superprémiové pochoutky z čerstvého masa, amarantové mouky a blahodárných bylinek. Tyto lahodné pochoutky neobsahují žádné chemické konzervanty, nežádoucí stabilizační látky, přidaný cukr, sůl ani barviva. Majitelé domácích mazlíčků mohou sáhnout po lahodných masových funkčních proužcích Fitmin Purity Snax Stripes, křupavých placičkách Fitmin Purity Snax Nuggets anebo křupavých kostičkách Fitmin Purity Snax Bones. Všechny druhy jsou dostání ve čtyřech variantách – Kuřecí, Játra, Zvěřina a Jehněčí. Pochoutky Fitmin Purity Snax je možné zakoupit na www.fitmin.cz. Doporučená cena Fitmin Purity Snax Bones je 39 Kč, Fitmin Purity Snax Stripes 43 Kč, Fitmin Purity Snax Nuggets (64 g) 43 Kč a Fitmin Purity Snax Nuggets (180 g) 149 Kč.