Přísavka, podvodní vysavač, oblizovačka, ancistrus či ancík – mnoho názvů pro jednu rybu. Nejběžnějšího zástupe rodu ancitrus krunýřovce modrého. Je oblíbený především pro nenáročný chov, ale významně se podílí také na čištění akvária. Proto by neměl v žádném chybět.
Krunýřovec modrý – trocha zoologie
Krunýřovci pocházejí z řek Amazonie. Obývají výhradně sladkou vodu, ale nevadí jim mírné dosolování, které někteří chovatelé ve svých akváriích provádějí kvůli zlepšení ochranných vlastností slizu ryb. Zdržují se převážně na dně nádrže.
Krunýřovce modré si lze poměrně snadno splést s jinými druhy, ale pokud vám nejde o kmenový chov, není to žádná katastrofa, Nároky všech krunýřovců jsou velmi podobné. Mladí krunýřovci modří mají kobaltový nádech, dospělci mají domodra jen ploutve. Zpočátku nelze odlišit pohlaví, nejlepší je proto koupit skupinu o pěti a více jedincích, ve které se postupně vytvoří jeden nebo více párů. Dospělým samcům rostou okolo tlamy dlouhé vousky, Samice je obvykle nemají, a pokud ano, jsou výrazně kratší a jen v jedné řadě.
Při chovu větší skupiny ryb musíte zajistit na dně nádrže dostatek prostorných skrýší, jinak mohou velcí jedinci utlačovat ty méně průbojné. Vhodně je cokoli: jeskyně z kamenů, kokosové skořápky, kořeny či novodurové trubky.
Potrava a rozmnožování
Krunýřovec modrý se živí převážně rostlinnou stravou, i když čas od času nepohrdne ani nitěnkami nebo patentkami. Někteří chovatelé si stěžují, že jim ryby vykusují díry do velkolistých rostlin. To se může stát, ale jde vždy o chybu ve výživě. Kromě krmiva na rostlinné bázi je také nutné krunýřovcům několikrát týdně podávat kolečka okurek nebo spařenou listovou zeleninu. Důležitá je také přítomnost mangrovníkového kořenu, ze kterého krunýřovci získávají potřebné balastní látky.
Krunýřovec patří k rybám, které snadno odchová i začínající chovatel. Podmínkou je kromě vhodného páru také jeskyně podlouhlého tvaru s jen jedním vchodem malého průměru. Samička totiž naklade jikry do jeskyně a samec se o ně stará. Pět dní je starostlivě zásobuje čerstvou vodou. Po této době se malé rybky vylíhnou a samec je ještě několik dní zadržuje v jeskyni tím, že ucpává otvor vlastním tělem. Poté se rybky rozplavou po akváriu, i když zpočátku se drží u samce. Toto období je nejkritičtější, protože potěr může padnout za oběť větším rybám. Řešením je buď odchyt do samostatné nádrže, nebo dostatečný porost nízkých rostlin na dně.
Malí krunýřovci rostou poměrně rychle. V šesti měsících už měří 5 cm. Jde o dlouhověké ryby, takže ve vašem akváriu mohou spokojeně žít i dalších 15 let.