Klíšťata jsou stále v plném nasazení a hledají svého potencionálního hostitele. Chraňte vaše čtyřnohé členy rodiny před klíšťaty a vážnými onemocněními, která přenášejí, preventivními opatřeními. A pokud už vás pes klíště má, snažte se ho správně vyndat. 

Pravidelná kontrola

Nutné je pejska samozřejmě pravidelně kontrolovat, a to i přesto, že má antiparazitární obojek či byl ošetřen pipetou. Účinek pipety či obojku totiž může být snížen v případě, že se pejsek namočí. Zvláště pro milovníky vody to může být problém. Pejska proto preventivně kontrolujte, především v oblasti kolem uší, tlamy a v tříslech. Čím dříve totiž klíště najdete, tím lépe.

Když se klíště zakousne

Pokud na pejskovi klíště najdete, pusťte se hned do vyndavání. Použijte jednorázové rukavice či ubrousek, pinzetu či speciální kleštičky na klíšťata. Snažte se klíště uchopit za hlavičku, tedy co nejblíže ke kůži zvířete. Následně pomalým a pevným tahem klíště vytáhněte. Důležité je, abyste klíště vytáhli celé. Lepší je vytahovat vždy menší klíště, jelikož se lépe dostanete k jeho hlavičce, větší klíšťata se již hůře vyndavají a můžete omylem zmáčknout jejich tělíčko. Proto platí pravidlo čím dříve, tím lépe.

Čemu se vyhnout

S klíštětem nijak nekruťte, nepokapávejte ho olejem, krémem apod. Klíště prostě jedním pevným tahem směrem od srsti vyndejte. Čím rychleji tím lépe, aby klíště nepřeneslo do kůže další látky. Po vyndání klíštěte můžete ranku ošetřit dezinfekčním prostředkem či antibiotickou mastí. Na klíště nesahejte. A jak se zbavit tohoto parazita? Ideální je ho ponořit do malého množství lihu, ve kterém klíště zahubíte.

Prevence

Dbejte u svých čtyřnohých přátel především na prevence. Díky ní psa i kočku ochráníte před mnoha onemocněními, kterými může klíště zvíře nakazit. Vhodné jsou antiparazitární pipety, obojky, tablety či spreje. Vždy volte prostředek podle toho, jak často chodíte s pejskem ven, zda se rád koupe apod.