Mrazivé dny, cesty posypané solí, nepříjemný vítr, to vše se nedotýká nejen vás, ale i vašich čtyřnohých přátel. I pejsek totiž může nastydnout a svou nemoc prožít v teplotách s kašlem a mokrým nosem. Chraňte preventivně psa před nachlazením a dodržujte 5 zásad správného zimního venčení.
Rychle, ale častěji
Pokud psa běžně venčíte dvakrát denně vždy na hodinu, je potřeba procházky zkrátit, klidně jen na 15 minut, ale psa venčit častěji. Vždy samozřejmě záleží na daném plemenu, stáří psa a zdravotním stavu pejska. Jednoduše procházky zkraťte, aby měl pejsek menší šanci nastydnout, ale vezměte ho na procházku častěji. Přidejte jedno až dvě venčení za den. Procházka vám přes zimu také prospěje.
Dostatek pohybu!
Myslete na to, aby pejsek během venčení neseděl na zemi, ale aby se stále pohybovala a běhal. Tím se zahřeje a snižuje se riziko prochladnutí. Vezměte mu například jeho oblíbenou hračku. Pejsek se proběhne, protáhne, zahřeje a šup domů.
Vhodné oblečení
Pokud je váš pes starší, má krátkou srst nebo patří mezi menší plemena, je vhodné mu pořídit obleček. U větších krátkosrstých plemen bude stačit jen vesta, pro menší pejsky je vhodné krytí také spodní části těla, aby pes jednoduše nenastydl, jak se lidově říká, od země.
Pozor na sůl
Po procházce pejskovi vždy umyjte packy, i když je venku sníh. Cesty jsou solené a sůl rozežírá pejskům kůži na tlapkách. Oni si tlapky kousají a mohou se prokousat až k bolestivému zánětu. Po procházce stačí tlapky omýt a namazat vazelínou.
Nechte psa proběhnout bez vodítka
Pokud psa venčíte jen na vodítku, pusťte ho! Zvláště přes zimu se pes potřebuje proběhnout, aby měl šanci se zahřát a znovu mu kolovaly v krvi endorfiny. I pes potřebuje přes chladnou zimu povzbuzení a zlepšení nálady.