Péče o psího seniora se velmi liší od péče o aktivního psa ve středním věku. Starší pes potřebuje výživu pro jeho stárnoucí klouby, přizpůsobenou stravu, kterou snadno stráví a pamlsky, které rozžvýká. S věkem se mění také povaha psa, podobně jako naše. Pes je raději doma v klidu, nerad cestuje, přesouvá se a hůře snáší dětskou aktivní přítomnost. Všímejte si svého psa více ve starším věku a pravidelně kontrolujte jeho oči a chrup. Hýčkejte ho během jeho stáří.
Pes senior
Kdy psa označujeme za seniora? Velmi záleží na druhu plemene. Pravdou je, že větší plemena se dožívají kratšího věku než plemena malá. Průměrně psa označujeme za seniora od jeho 9 let. Velmi však záleží na plemeni. Podobně jako u lidí i u starších psů dochází k ubývání na síle, klouby slábnou, zrak a sluch se zhoršuje, srst šedivý a pes se stává usedlejším. Během stárnutí na psa doléhají také mnohé nemoci, proto je důležité psa pravidelně kontrolovat. Důležitá je kontrola očí, zubů, kloubů, celého pohybového aparátu a také výskytu různých bulek, které by se měly včas odstranit. Psům hrozí především onemocnění ledvin, jater, cukrovka, záněty dásní a oční zákaly. Stejně jako u lidí záleží na tom, jaká strava a prevence byla u psa prováděna během života.
Výběr krmiva a doplňků
Starší psi přestávají být natolik aktivní, často odpočívají, mají rádi svůj klid. A s touto změnou by měla přijít také změna jejich jídelníčku, aby zbytečně netloustli a jejich kloubní aparát nebyl zatížen. Kupujte speciální krmiva a konzervy pro seniory a dobroty, které jejich zuby a trávící trakt zvládne. Krmivo většinou obsahuje menší množství tuků, bílkovin a minerálů.
Kloubní výživa
Nezapomínejte ani na kloubní výživu v podobě doplňků stravy. Poraďte se se svým veterinářem o doplňcích, které by byly vhodné právě pro vašeho psa. Zvláště psi s nadváhou jsou k bolestivosti a oslabení kloubů více náchylní. Nezapomínejte ani na dobrou ochranu před chladem ze země, pořiďte jim pelíšek či huňatou deku, do které se zavrtají. Užívejte si svého mazlíčka a pečujte o něj i ve stáří.