Během horkých dnů myslete nejen na sebe, ale i na čtyřnohé členy vaší rodiny. Zvláště psi jsou během těchto dnů ohroženi přehřátím organismu. Jejich termoregulace je naprosto odlišná a jen těžko se ochlazují. Myslete na jejich zdraví a dopřejte jim pravidelný pitný režim, kratší procházky, méně aktivity a vystavení slunečním paprskům. Když už k přehřátí psího organismu dojde, jak byste měli postupovat?
Kdo je nejvíce ohrožen?
Některá plemena a psi jsou více ohroženi přehřátím než jiní. Mezi rizikové skupiny patří štěňátka, staří či nemocní psi, také psi obézní. Ohrožena jsou také plemena brachycefalická (buldok, boxer, ši-tzu atd.), s hustou srstí či psi svalnatí a mohutní. Ohroženi jsou také psi, kteří jsou vystaveni namáhavému výcviku a zátěži i během horka. Pozor však také na bezsrstá plemena, u kterých může při dlouhodobém styku se slunečními paprsky dojít k popáleninám.
Jak předcházet přehřátí?
Preventivně své čtyřnohé přátele můžete chránit. Prevencí je dostatečný přísun čerstvé vody, kratší procházky či takové, které jsou spíše ve stínu, snížení aktivity a to, že nebudete psa zavírat ve vyhřátých prostorech. Nikdy nenechávejte svého psa v horkých letních dnech zavřeného v autě! I po několika minutách u něj může dojít k přehřátí a následné smrti. Snažte se psa chránit před slunečními paprsky a vžít se do jeho kůže, tedy o snížené schopnosti ochlazování. Pokud je vám horko, pejskovi je minimálně pětkrát hůře.
Jak postupovat při přehřátí?
Pokud váš pes jeví známky přehřátí: usilovné a rychlé dýchání, otevřená tlama, suchý horký čenich, neklid, dezorientovanost, skelný pohled atd., je na čase rychle zasáhnout. Nikdy psa neházejte do studené vody, nesprchujte nebo nepolévejte studenou vodou!! Položte psa na studený povrch, ochlazujte mu tlapky, popřípadě břicho, třísla, krk a hlavu, dopřejte mu chladnou vodu a ovívejte jej. Pokud se stav po několika minutách nezlepší, odvezte psa ve vyvětraném autě k veterináři, který provede vyšetření a zahájí léčbu.