Během letních měsíců ohrožuje zdraví vašeho pejska několik rizik, kterým můžete předcházet, pokud o nich budete vědět. Pozor dejte především na úpal, úžeh, přehřátí či onemocnění, která jsou přenášena klíšťaty.
Jak poznat úpal či úžeh?
Pokud psa zavřete uvnitř v prostředí horkém, dusném či vlhkém, takovým je například auto, může jednoduše dostat úpal. Pes má naprosto odlišnou termoregulaci oproti lidskému způsobu termoregulace. U nás dochází k tvorbě potu, který se odpařuje a tím se ochlazuje, psi se však potí maximálně na polštářcích tlapek. Psí termoregulace není schopna odvádět přebytečné teplo, dochází k zrychlenému dýchání a pes se zbytečně trápí. Hovoříme-li o úžehu, máme na mysli přehřátí okolním teplem, ke kterému se přidává přímé sluneční záření. Ať pes protrpěl úpal nebo úžeh, je důležité jej zchladit, stabilizovat jej a dopřát mu dostatek vody. O přehřátí jsme se zmínili v předchozím článku, přesto platí stále stejné pravidlo: Nikdy psa nepolévejte ledovou vodou, neházejte do vody či nesprchujte ledovou vodou. Jeho ochlazování musí být postupné, aby neutrpěl zbytečný šok.
Pozor na klíšťata!
Nepříjemným společníkem v letních a podzimních měsících je také hmyz a parazité. Chraňte svého psa či kočku preventivně před klíšťaty, která je mohou nakazit onemocněním, které silně ovlivní jejich život. Klíště může vašeho čtyřnohého přítele nakazit boreliózou, anaplasmózou či ehrlichiózou. Děsivé názvy, které by vás měli vést k důsledné prevenci, ať už v podobě antiparazitárních sprejů, obojků či pipet. Příznaky třech zmíněných onemocnění jsou si navíc velmi podobné, zahrnují nechutenství, apatii, nervové poruchy, otoky kloubů apod. Pokud máte u svého psa podezření ne některá z těchto onemocnění, poraďte se se svým veterinářem. Zkusit můžete i dnes běžně dostupný test, který vám ukáže, zda bylo klíště přenašečem onemocnění. Prevence však může vašemu psovi zachránit život a ochránit ho od zbytečných zdravotních komplikací.