Každý pejsek by měl zvládat chůzi na vodítku. Nemáme tím na mysli, že ho musíte venčit jen uvázaného, ale v některých chvílích potřebujete mít svého čtyřnohého přítele u sebe na vodítku, třeba na procházce v národním parku nebo při chůzi u rušné silnice. Zvykejte svého psa na vodítko a obojek už od štěňátka a vyhněte se problémům ve stáří. Vždyť sami znáte přísloví: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“
Učení již od štěňátka
Již od štěňátka byste psa měli zvykat na obojek. Připněte mu ho, zvolte správnou velikost a nechte mu ho na krátký čas. Intervaly postupně prodlužujte, až si na něj zcela zvykne a přestane se na místě obojku drbat. Pokud mu ho nasadíte ve chvílích, kdy ho zabavíte, kdy si bude hrát, ani si ho nevšimne. Doma mu ho můžete sundávat.
A teď vodítko
Když už je pes zvyklí na obojek, učte ho postupně na vodítko. Lepší je volba pevného vodítka, ne toho samonavíjecího. Samonavíjecí vodítka učí psa tahat, když chce jít dál, tím pádem kdykoliv když ho budete mít na běžném vodítku, bude pes tahat, protože má zakódováno, že se může posunout dál jen táhnutím. Pokud bude pes vodítko kousat, snažte se ho rozptýlit a dát mu jasný povel „nesmíš“. Nikdy psa hned netahejte, ale řekněte mu daný povel a až poté zatáhněte. Pejsek časem pochopí, že při slově „nesmíš“ nesmí tahat.
Kdy začít?
S učením chůze na vodítku je vhodné zhruba ve věku 7-8 měsíců štěněte. Na obojek ho však zvykejte již mnohem dříve. Používat buď můžete kratší vodítka a klasický obojek či postroje, které tolik nezatěžují krční páteř psa. Důležité je však psa několika povelům, abyste ho mohli mít na procházkách a výletech puštěného na volno a ne ho mít stále na vodítku. Uvázaný pes na vodítku je nešťastný, nesocializuje se s dalšími psy a strádá. Naučte psa žít na volno s dalšími psy, ale i chůzi na vodítku, která se vám bude hodit zvláště ve městě.