Pravdou je, že i když podzim teprve začal, první mrazíky se již dostavují a vy byste měli myslet na zdraví vašeho psa. Pokud chcete psa nechávat v boudě i přes podzim a zimu, měli byste mu ji přizpůsobit, aby pes zbytečně nestrádal a nenastydl. Zateplete mu proto boudu a připravte na zimu.
Výběr boudy
Důležitá je již dobře zvolená bouda. Důležité je vybrat správnou velikost boudy. Ta by měla být tak velká, aby se v ní pes mohl otočit a ležet, ale ne příliš, aby z ní unikalo teplo. Většinou se doporučuje na 1 cm kohoutkové výšky psa 100 cm2 podlahy. Vždy však záleží i na tělesných proporcích psa. Aby z boudy unikalo teplo co nejméně, je vhodné, když je bouda rozdělena do dvou místností, tvz. předsíně a ložnice, kde bude pes spát. Obě místnosti by od sebe měly být odděleny vyšším prahem.
Jak boudu zateplit?
Ideálním materiálem pro izolování boudy je polystyren, který je snadno dostupný a seženete jej za pár korun. Skvělé je, že má polystyren dobré izolační vlastnosti, nezačne plesnivět ani hnít. Pro izolaci boudy vám bude stačit polystyren o tloušťce 5 cm. Dbejte však na to, aby byl zevnitř polystyren zakrytý (dřevem, překližkou) , aby se k němu pes nedostal.
Spodní vrstva
Nezapomeňte ani na spodní izolaci, aby pes nenastydl odspoda. Proto je ideální postavit boudu na dřevěné nožky. Podlahu boudy vystelte slámou, ve které se nedrží parazité, ale musí se často měnit, kobercem, dekou či matrací. Záleží na tom, jak velká zima je. Hlavní vchod zakryjte kusem pevné látky či instalujte dvířka pro psy. U boudy by měly být zatepleny stěny, podlaha i střecha.
Při zateplení boudy také záleží na plemeni psa. Jiné zateplení budou vyžadovat krátkosrstá plemena či aljašský malamut!