Kontakt s naším chlupatým psím mazlíčkem je pro nás velmi důležitý. Po příchodu domů se necháme přivítat olíznutím tváře. Občas nám vleze do postele nebo nás budí ráno psí hlava u postele, dýchající nám do tváře. Jsou to jedny z krásných a důležitých chvil, kdy nám pejsek dává najevo svoji přízeň a lásku. Ovšem, pokud mu páchne z tlamy, už to není tak příjemná záležitost.

Zápach z tlamy
Zápach z tlamy může mít několik příčin. Nejčastější je nedostatečné čištění zubů a dutiny ústní. Zbytky jídla v mezizubních prostorách napadají bakterie. Jídlo při rozkladu ? hnilobě, vydává nepříjemný zápach. Další příčinou může být zánět v dutině ústní. Na zubech začne ulpívat mazlavý povlak nebo-li plak. Plak posléze (v rozmezí několika dnů) ztvrdne a vzniká zubní kámen. Obijí vzniká působením baktérií, které snadno infikují okolní dáseň a kořeny zubu. Výsledkem je potom různý stupeň zánětu dásní (paradentóza) a vypadávání zubů. Při zánětu dásní může docházet i k infikování krve bakteriemi a následné rozšíření zánětu do těla. Nejzávažnější variantou je nemoc uvnitř těla. Může jít o nemocná játra, ledviny či kupříkladu srdce. V každém případě je lepší zápach z úst konzultovat s veterinářem. Obzvlášť, pokud svému psu čistíte chrup pravidelně.

Je to ještě plak nebo už zubní kámen?
Zubní plak se očišťuje snadno. Někdy stačí hadřík nebo psí kartáček a trocha gelu či pasty. Se zubním kamenem už je to horší. Slabounkou vrstvu můžete zkusit seškrábnout. S nánosem zubního kamene je třeba navštívit odborníka. Veterinář je může vyčistit buď ultrazvukem nebo mechanicky ? obroušením. Plak je barvy nažloutlé, maximálně žluté. Zubní kámen bývá žlutohnědé, hnědé, až tmavě hnědé barvy i do černa.

Preventivní kontrola
Při preventivní prohlídce psí tlamy je třeba zkontrolovat nejen dutinu ústní, ale i kůži kolem tlamy z venku. Kontrolujeme stav a barvu dásní, jazyka a pysků. Dásně by měly být světle růžové (třešňově červená může znamenat zánět, problém je i snadné krvácení nebo ustupující dásně apod.) Všímáme si ulomených zubů, jestli pes nemá kaz nebo jestli nemá mezi zuby zalomenou štěpinu kosti (psovi většinou malý kousek ani nevadí, ale při rozkladu může zavinit zanícení a zkažení zubu i dásně).

Preventivní kontrolu provádějte alespoň 1x měsíčně a při náznacích problému. Což může být např. zmiňovaný zápach, nebo si pes tře tlamu o tlapu, o koberec nebo dokonce špatně přijímá či žvýká potravu apod.

Čištění
Není nutné čistit psí zuby 3x denně, jako vlastní. Ale pravidelnost je na místě. Všeobecně se uvádí čistit alespoň 1x týdně. Některým psům vydrží bílé zuby 14 dní, u některých je třeba čistit 2x týdně. Na zubní kámen trpí více trpasličí plemena. Zubní kazy mívají psi méně často než my lidé. Zajímavé je, že zdravá psí tlama obsahuje v průměru méně bakterií, než nejčistší lidská ústa.

I klidnému psovi bychom neměli hned při prvním čištění čistit všechny zuby najednou. Zpočátku čistíme jen nejvíce náchylné nebo postižené zuby – špičáky, stoličky, které jsou vidět hned na první pohled. Po určité době, kdy už nám pes věří a ví o co se jedná, držíme-li v ruce kartáček a pastu, začneme čistit i ostatní stoličky a později řezáky.

Zuby čistíme důsledně, ale jemně a trpělivě, aby se pes příště nebál. Odhrneme pysky a krouživými pohyby čistíme zuby nejdříve na jedné straně, potom na druhé. Na konec otvíráme tlamu a čistíme špatně dostupná místa. Po čištění mohou psovi krvácet dásně (pokud jsme odstraňovali i zubní kámen), proto je na závěr potřeme navlhčeným tampónkem s např. tinkturou z šalvěje (přípravky na ošetření dásní k dostání v lékarnách) nebo peroxidem. Všechny pomůcky na čištění zubů udržujeme čisté.

Čistíme také všechny záhyby kolem tlamy, hlavně faldík, vzniklý volnějším dolním pyskem. Kůže v něm bývá vlhká od slin, zůstávají tam zbytky potravy, nevětrá a je podrážděná třením o sebe. Proto zde může snadno vzniknout nepříjemný zánět kůže, i když zjevně není nic vidět a nám se zdá, že zápach jde z psovy tlamy. U náchylných psů čistíme toto místo, nejlépe po krmení, např. jednorázovým hygienickým kapesníčkem ideálně bez alkoholu nebo papírovým kapesníčkem. Už vzniklý zánět vydesinfikujeme např. roztokem hypermanganu, vysušíme a natřeme hojivou mastí (např. kalciová, infadolan nebo jodová). Takto postupujeme až do vymizení zánětu.

Kartáčky, gely, psí žvýkačky a další možnosti
Na trhu je nepřeberné množství různých pomůcek pro úspěšné předcházení tvorby zubního plaku a následně zubního kamene. Seznámím vás alespoň s některými z nich.
Speciální granule větší velikosti, žvýkací kosti, tyčinky a žvýkací proužky – svým tvarem i složením podporují žvýkání a čištění povrchu zubů. Cenově se pohybují v průměru kolem 170,-Kč. Jedna žvýkací kost či tyčinka vás přijde na pár desítek korun maximálně.

Psí kartáčky na zuby ? jsou ještě měkčí než pro lidi a mají sklon k dásním jiný. Psi mají jemnější kůži. Nenašla jsem na internetu samostatně nabízené kartáčky. Většinou jsou přiložené ke gelu nebo pastě. Obvykle jde o kartáčky na prst. Mají své výhody. Pes určitě nebude při čištění držet poslušně hlavu, tak ho nemusíte pak každou chvíli hledat po zemi.

Pomůcky na čištění psích zubů gely a pasty jsou uzpůsobené tomu, že je pes bude polykat. Z toho důvodu nepoužívejte pasty pro dospělé lidi. Psí můžou obsahovat propolis, různé bylinky a další. Cenově vychází na 130,- až 220,-Kč. Samozřejmě můžete narazit i na jiné ceny. Tyto jsou za množství zhruba 70g. Stejné množství obsahuje i tuba pasty pro dospělého, ale psovi vydrží podstatně déle, vzhledem k četnosti čištění.

Pár tipů z přírody
A chcete-li svému psu poskytnout trochu přírodní léčby, poskytněte mu bylinky ke žvýkaní. Např. heřmánek, šalvěj, myrhu, eukalypt, majoránku, tymián, levanduli anebo rozmarýn.

Sdílejte
Předchozí článekAlpaka
Další článekTricha orlí