Potkat velrybu grónskou se vám pravděpodobně během života nepodaří, ale zážitek by to byl úžasný. Obrovská velryba dosahuje délky až 18 m a váží kolem 60 tun. Plave si v mořích a oceánech na severní polokouli. Její stav na naší zemi je však kriticky ohrožen. Seznamte se s tímto jedinečným tvorem prostřednictvím dnešního článku.

Jedinečný obr

Velryba je kytovec, savec, který dosahuje obřích rozměrů. Jednu část jejího těla tvoří nadmíru velká hlava, další částí je ocasní ploutev, která představuje až 40% délky těla velryby. Velryba grónská se příliš nepotápí do velkých hloubek, ale plave na povrchu vody. Bát se ji však nemusíte, její potravou jsou drobní korýši. Velryba chytá drobné živočichy, vodu a plankton, který dále přecedí přes své kostice. Těch má velryba v ústech až 300 a ústa, kterými sbírá plankton může otevřít až na neuvěřitelných 4,5 m.  Na jejím těle bychom našli také dva dýchací otvory, z nichž jako z fontány stříká voda až do výše 6 m. Typickým domovem velryby jsou arktické vody.

Jeden z nejdéle žijících tvorů

Velryba grónská patří mezi nejdéle žijící tvory na naší planetě. Dožít se může i 200 let. Vědci věk velryby poznávají na základě rozboru aminokyselin v těle velryby či podle neztrávených zbytků potravy, které mohou tvořit i harpuny staré stovky let. Velryby se rozmnožují od konce zimy až do jara. Po spáření migrují a malé velryby se rodí od dubna až do června. Pohlavně dospělá velryba je stará 20 let a dosahuje v průměru délky 13 m.

Ohrožený tvor

Tento živočich byl po desítky let bez zábrany zabíjen velrybáři. Velryby se staly kriticky ohroženým druhem a jejich ohrožení je stále aktuální. Jsou loveny především pro tuk, který hojně obsahuje podkožní tuková vrstva. Velryba grónská vydává silné nízkofrekvenční zvuky, které mohou připomínat sloní troubení. Tyto zvuky vydává velryba přibližně 7 vteřin a poté se utiší. Tyto tvorové jsou opravdu jedineční a nádherní.