Moje kamarádka nechává stříhat svého dlouhosrstého psíka blíže neurčené rasy několikrát do roka. Tentokrát změnila salón. Objednala se do jednoho, který byl blíže jejího bydliště. A ejhle, za stejné peníze dostala dost odlišné služby. Bohužel výrazně horší.

Stříhající osobě se třásly ruce, pravděpodobně ze strachu. Kamarádka ji ubezpečovala, že se není čeho bát (můžu potvrdit, pejsek je mírumilovný, i když se k němu přiblíží naši dětští záškodníci). Leč marně. Nohy byly ostříhány až po opakovaném výslovném upozornění. A nadměrnou houšť chloupků mezi prsty si majitelka pejska stříhala až doma. Neměla sílu ani chuť se s onou dámou dohadovat. Krom toho, jsme našly pár míst, kde byla srst viditelně nadměrně zkrácená oproti zbytku těla. Nutno podotknout, že se již do tohoto salónu nevrátí a raději si pár kilometrů zajede navíc.

Uvažujete-li i vy o stříhání vašeho miláčka, pak dobře vybírejte. Ve větších městech je samozřejmě možností více. Ale někdy je lepší přidat nějaký ten peníz a zajet si do kvalitního salónu, kde vám krom perfektního sestřihu odborně poradí a za své služby se i zaručí.

Pejska zvykejte na péči o srst od štěněčího věku. Předejdete tak zbytečnému strachu a komplikacím v době pozdější. Zvlášť dlouhosrstá plemena, se kterými počítáte i na výstavy. Minimálně jednou za týden vyčešte srst malého štěňátka kartáčem a hřebenem. Někdy v půl roce věku jej vezměte poprvé ostříhat do salónu. Pravděpodobně se vám bude zdát, že to ještě není nutné, ale právě v této fázi je to spíš o seznámení se se salónem, střihači, strojky a dalšími procedurami. V budoucnu by bylo ideální navštěvovat salón alespoň jedenkrát za tři měsíce.

Každé dlouhosrsté plemeno má svoji standardní úpravu. V salónu vám většinou nabídnou klasickou a sportovní dle tohoto standartu. Pak samozřejmě úpravu dle vašich konkrétních požadavků a nebo strojkovou úpravu. Předem dobře rozvažte, jak chcete nechat pejska ostříhat. Pokud vám jde o výstavy, není co řešit. Ale možná máte čistě praktické důvody. Tam záleží, kolik času můžete a chcete věnovat následné péči o jeho srst. Určitě vyberte i vhodnou kosmetiku. Ne každá, která je běžně k dostání, je ta nejvhodnější. S tím vám velmi rádi poradí přímo v salónech, případně kosmetiku prodají.

Na stříhání můžete pejskovu srst náležitě připravit. Pokud o ni nebylo dobře postaráno průběžně, teď už toho moc nezachráníte a bude pravděpodobně nutné vzít ho ?do hola?. Ale je to škoda. Málokdy srst dlouhodobě stříhaná strojkem dosahuje původní kvality. Nicméně, pokud jste se o něj opravdu starali, chcete mít z pejska krasavce a přitom ušetřit čas i peníze v salónu, pak vřele doporučuji připravit ho pomocí těchto kroků:

1) Srst psa pročešte a rozčešte kovovým kartáčem a následně hřebenem.

2) Teplou vodou ho osprchujte natolik, aby srst byla mokrá opravdu všude.

3) Umyjte ho šampónem. Podle potřeby mytí zopakujte a důkladně srst opláchněte.

4) Vodu ze srsti vymačkejte do ručníku. Srst netřete, to byste ji zacuchali.

5) Srst opět pročešte hřebenem a vyfoukejte nejlépe vlažným vzduchem. Při fénování se snažte srst foukat do rovna.

U hrubosrstých plemen se srst upravuje trimováním. U těchto plemen naopak psy nekoupejte alespoň 2-3 týdny před plánovaným stříháním.

Pokud se chystáte na výstavy, objednejte se s dostatečným předstihem. Měsíc, dva i více. Je možné, že srst vašeho psíka bude potřebovat delší a náročnější přípravu. Lidé přicházejí do salónu před výstavou se záměrem odvést si pejska, který bude jako vystřižený ze psích katalogů. Ale v tomto momentě právě nejvíc záleží na domácí i průběžné péči o srst. A bohužel se často stává, že se srstí toho nahonem střihači moc nenadělají. Zvláště pokud došlo k předchozím neodborným zásahům. Pak je někdy lepší konkrétní výstavu oželet a s pomocí odborníků srst vylepšit a připravit na některou z dalších výstav.

Kromě ostříhání a poradenství s péčí o srst by vám v dobrém psím salónu měli nabídnout i čištění uší, stříhaní ušních chloupků, stříhání drápků a čištění análních žláz. V těchto salónech nepoužívají tlumící preparáty. Stříhání vás obvykle vyjde na několik set. Nevěšte hlavu. V parných letních dnech tuto investici vy i váš pes jistě náležitě oceníte.

Sdílejte
Předchozí článekPsí řeč
Další článekVýběr zverimexu