Podobně jako vy se lymskou boreliózou může nakazit i váš čtyřnohý miláček, ať už je to kočka či pes. Lymskou boreliózu přenášejí klíšťata, která jsou touto nemocí infikována. Důležitá je v tomto případě především prevenci v podobě antiparazitárních sprejů, obojků či pipet. Co když ale klíště u kočky stejně najdete? Víte, že existuje domácí test na lymskou boreliózu?

Klíště a prevence

Základní ochranou vašeho mazlíčka od lymské boreliózy je důsledná prevence, která vám ušetří mnoho dalších starostí, popřípadě dokonce smrt vaší kočky. Pravdou je, že to, že váš kočičí přítel trpí boreliózou, poznáte jen těžko. Nemoc se projevuje oslabením imunitního systému a postupným vzrůstáním bolestivosti kloubů, ve kterých se tvoří zánět. Kočka začíná polehávat, kulhat a její klouby otékají. Mezi další projevy patří především horečka, hubnutí a zvětšení mízních uzlin.

Správné odstranění

Pokud už klíště na své kočce objevíte, odstraňte ho s pomocí speciálních kleštiček, které klíště odstraní celé a následně místo vydezinfikujte a zkontrolujte. Pro svou bezpečnost použijte jednorázové rukavice, abyste se sami nenakazili lymskou boreliózou. Následně můžete vyndané klíště sami doma otestovat na lymskou boreliózu. No vážně!

Zkuste domácí test

Domácí test na lymskou boreliózu můžete zakoupit na internetu či ve zverimexech. Balení by mělo obsahovat zkumavku s roztokem, dřívko, pipetu a tester. Po vyndání klíště tedy nevyhazujte, nesplachujte, ani se ho nezbavujte. Klíště se vloží do zkumavky s roztokem, rozdrtí se s pomocí bambusového dřívka a pomocí pipety směs přenesete na tester. Po pár minutách budete seznámeni s výsledkem testu. Díky tomu budete ihned vědět, zda vaše kočka či pes byli nakaženi lymskou boreliózou a můžete začít jednat a zvíře sledovat. Do jedné zkumavky můžete takto vložit až tři klíšťata, i ty, která na sobě měl člověk. Pořiďte si tyto testy do zásoby či zvolte účinnou prevenci, abyste tento problém řešit nemuseli.