Osmák degu je svým původem z Chile, přezdívá se mu také chilská veverka. Své jméno získal podle tvaru jeho stoliček, které připomínají tvarem osmičky. Osmák degu je velmi inteligentní, živý a společenský. Oblíbený pro chov je také proto, že netrpí nemocemi, které by byly přenositelné na člověka. 

Něco málo o osmákovi

Osmák je poměrně nenáročný na chov. V Čechách se začal tento hlodavec chovat až od 50. let. Osmák degu je menší hlodavec, který měří přibližně 15 cm bez ocásku. Dlouhý ocásek je úzký a tvoří až dvě třetiny délky těla osmáka. Na konci má štětičky chlupů. Pozor však na osmákův ocásek, je velmi křehký a pokud na něj omylem šlápnete či ho osmákovi přivřete, osmák svůj ocásek „pustí“ podobně jako u slepýše. Už mu bohužel nedorůstá. Srst má osmák hnědočerné barvy, na bříšku většinou krémové. Zuby osmáka jsou přirozené oranžové.

Život s osmákem

Osmák je hlodavcem velmi společenským a chovat byste jej měli s dalšími osmáky, jelikož je pro něj samota nepříjemná. Pro chovatele je nejlepší chov skupiny osmáků, kteří mají stejné pohlaví. Osmák se běžně chová ve vysokém teráriu, které má dobré větrání. Chovat osmáka můžete i v kleci z pevného materiálu, jelikož může dřevo či plast rozkousat. To platí i pro vybavení terária, vyhněte se plastovým mističkám, apod. Vhodné je pro něj keramické či kovové vybavení. Terárium by mělo být minimálně 80 x 60 x 60 cm velké, to platí pro dva osmáky.

Co do terária?

Do terária byste měli umístit kořeny, větve a různé dřevěné špalíky. Na nich bude osmák lézt a bude je také hlodat. Vhodné jsou bezprašné hobliny, kukuřičná podestýlky, směs písku a rašeliny či jiné přírodní materiály jako podestýlka. Umístit můžete do terária i kovový kolotoč, závěsné žebříky a nejrůznější úkryty. Dopřejte osmákům i dřevěný domek, který jim slouží jako útočiště a určitě nezapomeňte na písek. Písek potřebuje k čištění svou písečnou koupelí.