I když se ve zdravém stravování snažíme tukům vyhýbat, většinou jde o tuky, které nám ubližují, ale dopřát si můžeme také tuky zdravé. Podobně je to s kočičí a psí stravou. Pro kočky a psi, podobně jako pro nás, jsou tuky nepostradatelnou součástí výživy a zajišťují mnohé důležité funkce organismu. Jaké zdravé tuky by neměly chybět ve stravě vašeho psa či kočky?

Funkce lipidů ve výživě

Tuky jsou důležitou součástí biomembrán, pomáhají správnému vstřebávání vitamínu A, D, E, K v krvi, jsou nepostradatelné pro tvorbu steroidních hormonu a jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin, které si tělo neumí vyrobit samo. U psů by ve stravě neměla chybět kyselina linolová (omega-6) a kyselina a-linolenová (omega-3), kočkám nesmí chybět kyselina arachidonová.

Pokud je strava nevyvážená, chybí tuky

Nedostatek přijímaných tuků v kočičí či psí stravě se projevu především na kvalitě srsti a kůže, ztrátou hmotnosti, poruchami reprodukce, růstu, atd. Nedostatek tuku ve stravě se projevu suchou a šupinatou kůži a srstí, která je bez lesku a často vypadává. Avšak i nadbytek přijímaného tuku může škodit, viz obezita, akutní pankreatitida, nedostatek vitamínu E, apod.

Kolik by jich ve stravě mělo být?

Psí společníci potřebují mezi 30-60 % přijaté energie v tucích, přibližně tedy 10-20% v suchém krmivu, vždy však záleží na zátěži každého psa individuálně. Ovšem maximální obsah tuků by neměl být více než 33%, tedy 70% energie. U koček by mělo dokonce 50% a více energie pocházet právě z tuků, procento tuku v krmivu by se tak mělo pohybovat kolem 9%. Snadnější cestou je také výpočet potřeby tuků u dospělé kočky.

Jaké zdroje zvolit?

Zdrojem tuků mohou být živočišné i rostlinné produkty. Pro výrobu komerčních krmiv se používá například vepřové sádlo, drůbeží tuk či rybí oleje. Vy sami však můžete začít s používáním jednodruhových rybích olejů či olejů rostlinných, pokud vaříte psovi či kočce sami, ale o tom více v dalším článku.