Manta obrovská alias rejnok manta je mořská paryba z čeledi mantovitých. Je to největší druh rejnoků a příbuzný žraloků. Žije v teplejších vodách oceánů, v blízkosti kontinentů a ostrovů, v místech s dostatkem potravy, leckdy i v hloubce přes sto dvacet metrů.

Dosahuje tří až pěti metrů délky a křídla, díky nimž se pohybuje podobně ptákům, mohou mít až skoro sedmimetrové a někdy i větší rozpětí. Nejtěžší známá manta vážila 1.350 kilogramů. Samice bývají větší než samci.

Na přední části těla je hlava s dvojicí vystouplých srolovatelných laloků vpředu, které usměrňují pohyb vody do úst. Za laloky je pár očí, jimiž může manta současně pozorovat nezávisle na sobě dva různé objekty. Na břiše za tlamou je pět žaberních otvorů, jimiž je z těla vypuzována přefiltrovaná a odkysličená voda. Jedinou ploutví manty je dlouhý trn na konci těla, jenž nemá ostrý osten.
Tělo je shora černé, šedomodré až zelenohnědé až na bílé či mléčné okraje křídel a dva lomené pruhy za hlavou. Barva hřbetu závisí na prostředí, ústa jsou světle lemována s tmavými skvrnami, břicho je bílé až mléčné s unikátními tmavými skvrnami.
Nemá pevnou, ale jen chrupavčitou kostru, mozek je v poměru k tělu značně velký.
Manta se živí plujícím planktonem a larvami, které nasává při pohybu. Za potravou migruje na velké vzdálenosti, samostatně i v neorganizovaných malých hejnech. Má pouze zakrnělé a nevyužívané zuby na spodní čelisti, uspořádané asi ve třech stovkách řad. Pro člověka tudíž není nebezpečná, s výjimkou náhodného silného úderu křídlem při těsném kontaktu.
Pohlavně dozrává asi v pěti letech a množí se jen pozvolna. Páří se od prosince do dubna, v teplých vodách se skalnatým podložím v hloubce od deseti do dvaceti metrů. Je to jediná doba, kdy se manty kumulují na jednom místě ve větším počtu. Samice mívá několik nápadníků, sperma však přijímá nejednou jen od prvních dvou z nich. Třináct měsíců po oplození se jednou za tři roky rodí jedno až dvě živá mláďata, která mají až půldruhého metru a jedenáct kilogramů a během prvního roku svou velikost zdvojnásobí. Mláďata žijí několik let v mělkých vodách a když dorostou do plné velikosti, vyplouvají na moře.
Manta je napadána jenom velkými žraloky a občas kosatkami. Naopak má četné menší rybí „kamarády“, hlavně štítovcovité, kteří ji doprovázejí či jsou přisedlí na povrchu jejího těla a živí se její odumřelou kůží a rostlinami na povrchu těla; ryby z čeledi pyskounů či pomcovitých pak vplouvají mantě do tlamy a čistí jí filtrační mechanismus, za což je tato na oplátku nespolkne.

Sdílejte
Předchozí článekVýběr zverimexu
Další článekOsel