Okouzlila vás krása akvarijních rybek a zatoužili jste po tom aby vám tito tiší tvorové doma dělali společnost? Není tak obtížné vykouzlit si doma vlastní koutek živé přírody, jen člověk musí vědět jak na to. Že nevíte? Povězme si tedy jak vytvořit rybičkám domov u vás v bytě.

Kam s akváriem?
Nejprve bychom se měli rozhodnout na které místo akvárium umístíme. Vhodný je některý z tmavších koutů v bytě. To znamená, že akvárium neumístíme hned pod okno na přímý sluneční svit. Denní světlo totiž nemůžeme vhodně dávkovat – s různými ročními obdobími se intenzita světla mění a pokud je ho příliš, brzy se krása rybiček ztratí za clonou ze zelené řasy, které se v těchto světelných podmínkách báječně daří. Z tohoto důvodu je lepší umístit akvárium do nepříliš prosvětlené části bytu a spolehnout se na výhodnější umělé osvětlení.

Ideální doba svícení rybkám je deset hodin denně a na zbylých čtrnáct světlo vypínáme. Pokud se nám v akváriu tvoří větší množství zelené řasy dobu svitu ještě zkrátíme. Za účelem dodržování pravidelného světelného režimu se nám vyplatí koupit spínací hodiny, které tuto práci vykonají za nás i v naší nepřítomnosti. Takže pokud máme vybráno místo v bytě, musíme věnovat pozornost výběru podstavce pro nádrž. Ta musí stát vždy na vodorovném povrchu, jinak může být některá její část více zatěžována a akvárium může prasknout. Pro tento účel volíme vhodnou skříňku nebo stolek u kterého pomocí vodováhy zkontrolujeme zda odpovídá našim požadavkům. Nesmíme zapomínat že nádrž s rybičkami, vodou, pískem a dekoracemi bude něco vážit, takže podstavec by měl mít odpovídající nosnost.

Jak velké akvárium?
Většina začátečníků si z neznalosti pořizuje „pro začátek“ malinká akvárečka. Bohužel si tím přidělají mnoho práce a starostí. V malém akváriu se prakticky nedá vytvořit biologická rovnováha kterou rybky a rostlinky ke svému životu potřebují. Každá drobná chyba se projeví velice rychle a bohužel zpravidla tím, že připravíte své šupinaté svěřence o život. Jak by tedy mělo být akvárium velké? Ideální velikost, ve které lze vytvořit odpovídající podmínky je alespoň šedesát centimetrů délky, samozřejmě čím více, tím lépe.

Co budeme potřebovat?
V první řadě samotnou nádrž. Zakoupit můžeme akvárium lepené, lité, s rámem nebo rovnou celý akvarijní komplet s veškerým vybavením. Pokud jste koupili  samotné prázdné akvárium dalšími nezbytnými věcmi jsou: osvětlovací těleso se zářivkami, filtr, topné tělísko a teploměr. Dalšími tentokrát netechnickými potřebami při zakládání akvária je písek či štěrk, kameny a kořeny, případně jiné dekorace. Osvětlení je důležité pro růst rostlin, které rybám do vody dodávají potřebný kyslík. Pro začátečníka je nejsnadnější zakoupit osvětlení zabudované do krytu akvária. V tělese může být jedna nebo více zářivek. Zářivky jsou různé (s plným denním spektrem, pro růst rostlin, zvýrazňující barvu ryb). Ty můžeme kombinovat, jestliže máme  těleso jen s jednou zářivkou volíme tu, která je vhodná pro růst rostlin.

Dalším důležitým pomocníkem je topení, bez něj se obejdou snad jen chovatelé studenovodních ryb (závojnatka, karas), chovatelé tropických rybek potřebují teplotu udržet mezi 24-26°C. Záleží také na druhu chovaných rybek některé potřebují teplotu ještě vyšší. Doporučuji topná tělesa s termostatem, která automaticky udržují nastavenou teplotu. Pro kontrolu zda topení pracuje správně je nezbytný teploměr – buď skleněný umístěný vně akvária nebo nalepovací, který se lepí zvenku. Filtr je pro nás a naše rybky nejdůležitější, protože nejen že nám mechanicky čistí vodu, ale filtruje ji pomocí bakterií v něm žijících i biologicky (proto jej nikdy nepropíráme v čisté vodě z kohoutku, ale vždy ve vodě z akvária, kterou si předem odlijeme do kbelíčku). Proud vody z filtru vycházející čeří vodní hladinu a tím napomáhá prokysličování vody. S výběrem filtru i ostatních technických pomůcek vhodných pro velikost vašeho akvária vám pomohou v odborné prodejně s chovatelskými potřebami.

Jak na to?
Nové akvárium nejprve vymyjeme houbou a vodou bez chemických přípravků. Pak jej umístíme na námi předem zvolené místo a podložku. Propereme písek nebo štěrk který jsme si vybrali (lepší je tmavší, neruší tolik ryby a ty i lépe vyniknou) a opatrně jej po menších částech vysypeme do akvária. U přední stěny bychom měli ponechat asi dva centimetry vysokou vrstvu a směrem dozadu by se měla vrstva písku zvyšovat, třeba na pět až sedm centimetrů u stěny zadní. Záleží na hloubce akvária (délka boční stěny). Následně do akvária umístíme topení a filtr. Jako další přidáme dekorační předměty (kameny a kořeny) jejichž pomocí můžeme nevzhlednou techniku alespoň z části zakrýt a navíc vytváří ukryty pro ryby. S výběrem kamenů a kořenů se poraďte v prodejně akvaristiky, kameny by neměli do vody uvolňovat vápenec a těžké kovy. Kořeny z přírody ve vodě často zahnívají a uvolňují škodlivé látky, proto jsou ty zakoupené v obchodě bezpečnější – jsou totiž předem upraveny. Máme-li hotovo, můžeme konečně napustit vodu.

Abychom  si  nezvířili připravené dno lijeme vodu buď opatrně přes filtr nebo na  mělký  talířek položený na námi připravený písek. Používáme vlažnou vodovodní vodu. Nenapouštíme úplně, špatně by se nám pak sázely rostlinky. Na takto připravené akvárium umístíme kryt s osvětlením, zapneme veškerou akvarijní techniku (světlo, filtr, topení) a do vody nebo na nádrž umístíme teploměr (záleží na typu). Prázdné akvárium bez rostlin a ryb necháme alespoň týden pracovat jako by v něm už rybky byly. Pro začátek můžeme použít i tekutý přípravek obsahující živé bakterie, který nám pomůže rychleji vytvořit optimální biologickou rovnováhu. S jeho výběrem se obraťte na prodejce ve svém zoo-obchodě. Po týdnu začneme vysazovat akvarijní rostlinky, menší k čelní stěně akvária a vysoké dozadu. Po uplynutí dalšího týdnu se konečně můžete vypravit pro své první rybičky.

Výběr ryb do akvária učiňte pomocí atlasu – vybírejte ryby, které si neublíží a vyhovují jim podobné podmínky. Zároveň zaplňte všechny vrstvy akvária – tzn. Rybami žijícími u dna (sumečci, pancéřníčci, sekavci, mřenky), rybami žijícími ve střední vrstvě akvária (mečovky, tetry, platy, parmičky) a rybami žijícími u hladiny (sekernatky, dánia, halančíci). Volte takové množství ryb, aby, když si představíte že všechny najednou klesnou vedle sebe na dno, měla každá kolem sebe asi 1cm prostoru.

Nezapomínejte že většina ryb koupených v obchodě ještě povyroste! Na konečnou velikost ryb se zeptejte prodávajícího nebo předem nastudujte v literatuře. Rybky nechte v sáčku a do akvária je ponořte s ním – tím se vyrovná rozdílná teplota, po čtvrt hodině začněte pomalu přidávat vodu z vašeho akvária do sáčku k rybkám – tím je přivyknete na možné rozdílné hodnoty pH a složení vody. Po té sáček vyjměte z nádrže a přes síťku přelijte do kbelíčku. Ryby rychle ze síťky vypusťte do akvária. Je dobré po vypuštění rybiček nechat akvárium zahasnuté, rybky se v šeru lépe vyrovnávají se stresem vzniklým přepravou. Druhý den se už při osvětleném akváriu můžete kochat jejich nádherou a těšit se uklidňujícím pocitem, který pohled do hotového akvária přináší.

Sdílejte
Předchozí článekNejsme jako ony
Další článekLví úvahy