Pavouci nejsou pro většinu teraristů zrovna oblíbeným druhem zvířete. Na druhou stranu jim nelze upřít jakési svůdné kouzlo.

Sametově hebké chloupky při bližším pohledu lákají k pohlazení a pozorovat pavouka při nočním lovu často vydá za deset celovečerních filmů…

Sklípkani jsou pavouci rodu Theraphosiade, který zahrnuje asi 580 různých druhů. Najdeme zde pavouky různých povah, vzhledu i místa původu. Někdy se setkáváme také s pojmenování tarantule, ale označení sklípkan je taxonomicky správnější.

Než si pořídíte svého prvního sklípkana, je potřeba vědět několik věcí. Sklípkani nechytají svou kořist do pavučin, ale pronásledují ji po vlastních nohou. Tomu je nutné přizpůsobit terárium. Nemělo by být vyšší než 40 centimetrů a na všechna místa v něm se musí pavouk pohodlně dostat. Není nic horšího, než když se cvrček určený k večerní přesnídávce pohodlně usadí na krytu žárovky, zatímco naštvaný a značně hladový pavouk jen neúspěšně pochoduje pod ním.

Dále je třeba brát v úvahu původ a typ pavouka. Existují pavouci tropičtí i pouštní, ne všechny sklípkany tedy můžeme chovat na horkém písku. Podle typu dělíme sklípkany do tří skupin:

  • Stromoví pavouci: malý zadeček a velké nohy. Potřebují v terárium místo, na kterém si mohou vytvořit zámotek, ve kterém se ukrývají, svlékají i žerou.
  • Zemní pavouci patří k těm nejběžnějším. Jsou robustně stavění se silnýma nohama a zadečkem oválného tvaru. loví především v noci.
  • Hrabaví pavouci si hloubí v podkladu hluboké nory. V teráriích jsou k vidění zřídka a pro začátečníky se nedoporučují.

    Jak vypadá terárium pro sklípkany

    Pavouci nepotřebují příliš velký prostor k životu, pro jedince velké 6-8 cm bohatě stačí terárium o rozměrech 30×30 cm s max 40 centimetry výšky. Není to žádné omezování spíš naopak. V menším prostoru pavouk snáze uloví kořist a cítí se tu bezpečně. Důležité je zajistit dostatečné odvětrávání. Kupujte proto terária dostatečně vybavená speciální perforovanou mřížkou. Nesnažíme se vyrobit terárium svépomocí za použití běžného pletiva, pavouk se v něm může zaseknout a navíc cvrčci se skrz tento materiál snadno prohryžou ven. Důležitá je správná teplota, která by se měla pohybovat mezi 25-27°C. Nepoužíváme podlahové topení, protože substrát příliš rychle vysušuje.

    Vlhkost v teráriu se liší podle chovaných druhů: pavouci z tropických pralesů vyžadují až 85%, pouštním pavoukům stačí 65%: Pro zajištění vlhkosti používáme mělkou misku s vodou, kterou pravidelně doléváme. V případě potřeby můžeme rosit terárium i ručně, ale nikdy ne na pavouka nebo jeho pavučiny! Vysoká vlhkost je důležitá hlavně v období svlékání.

    Pro pavouka musíme zajistit také dostatek vhodných úkrytů. Hodí se vše: kousky kůry, velké kameny, kusy kořenů, střepy z květináčů apod. Úkryt musí být stabilní, aby si pavouk neublížil. Nikdy do terária nedáváme ani nebezpečné rostliny, například kaktusy, pavouci by se mohli poranit.

    Čím krmit sklípkany

    Kořist sklípkana musí být o něco menší, než je on sám. Můžeme mu nabídnou například cvrčky nebo moučné červy. Větší pavouci nepohrdnou ani myšími nebo krysími novorozeňaty. Někteří si vezmou dokonce i kousek hovězího masa, pokud jim ho nabídnete pinzetou. Podáme jim 1-3 kusy potravy týdně, a to postupně, ne najednou. Nejdříve vždy zkontrolujeme, jestli pavouk nabízenou potravu snědl a odstraníme nestrávené zbytky, teprve poté nabídneme další.

    Asi 2-3 dny před svlékáním a až dva týdny po něm pavouk potravu nepřijímá. V té době také odstraníme všechny zbylé cvrčky a další hmyz z terária, mohli by pavoukovi v tomto citlivé období ublížit.

    Při odstraňování zbytků jídla také omyjte skla terária čistou vodou, jiná údržba obvykle není potřeba.

    Jak uchopit sklípkana

    Začátečníkům jsou doporučovaní především sklípkani rodu Brachypelma, o kterých se tvrdí, že nekoušou. Není to pravda, kousnout dovede každý pavouk, ale velmi mírné druhy toto obvykle nečiní, pokud jim neublížíte. Jak tedy na to? Nejdříve naučte pavouka nějaký rituál: například ho nejprve pohlaďte než mu nabídnete ruku k vylezení, jinak by vás mohl považovat za kořist. Manipulujte s ním velmi opatrně a nikdy ale opravdu nikdy ho z ruky nesklepávejte. Zadeček pavouků je velmi křehký a citlivý a zhmoždit se může při pádu z velmi malé výšky. Podobná zranění bývají často smrtelná. Nenechte pavouka lézt po oblečení, mohl by se zachytit. Pro rychlou manipulaci je doporučen také úchop shora mezi druhým a třetím párem nohou.

    Jestliže se vám pavouci líbí, ale nechcete je brát do ruky, můžete je například při manipulaci přikrýt nějakou krabičkou a zespoda podebrat za pomoci víčka. Nebo jim nabídněte krabici od bot či podobně temný lákavý prostor a jakmile tam vlezou, jednoduše ji zvedněte a přemístěte je.